Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK3/WWW/hej.cz/www/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Hej: Kniha Ubuntu 8.10 CZ - Praktická příručka uživatele Linuxu

Kniha Ubuntu 8.10 CZ - Praktická příručka uživatele Linuxu

6.3.2009 09:12

Ohlédnu se necelé dva roky zpět. V té době jsem používal Windows již sedmnáctým rokem. Když jsem do čerstvě koupeného tabletu s předinstalovaným systémem Microsoft Vista nainstaloval certifikovaný ovladač televizní karty uviděl jsem už jen modrou obrazovku smrti. Zaklapl jsem víko tabletu. To byla poslední kapka k tomu, že rozpoznávání písma a hlasu fungovalo pouze pro angličtinu. Prý operační systém v češtině. Ani náhodou. To mám dělat Microsoftu testera toho co nazvali finální verzí operačního systému a ještě jim za to platit? A až ho uvidím že budu křičet WOW? Křičel jsem, ale namísto WOW něco naprosto nezveřejnitelného. A začal jsem přemýšlel jestli neexistuje pro práci s počítačem i jiná cesta než neustálé řešení zbytečných problémů.

Vždyť to musí jít i bez virových hrozeb, bez spyware, bez povinných registrací abych vůbec mohl stáhnout zkušební verzi nějakého software a zjistit zda mi nevyhovuje, bez aktivací software, bez vyplňování dotazníků. Vždyť všechno jsou to aktivity které mi naprosto zbytečně požírají čas.

A objevil jsem Linux. Začal jsem zjišťovat jak se co dělá, jak co funguje. Všechno bylo pro mne úplně nové. Nejdůležitější bylo naučit se zapomínat, naučit se že některé věci se dělají jinak než jak jsem byl za těch 17 let s Windows zvyklý. Nevěděl jsem jak pojmenovat věci abych se mohl správně zeptat. Nexistovalo nic takového jako disk C:. Tato doba byla na celém přechodu k Linuxu nejhorší. Překonal jsem jej s vidinou používání operačního systému který hodně sliboval (a také nakonec splnil). Postupně jsem se naučil některé pojmy, názvy. Už jsem se uměl zeptat google tak abych dostal odpověď. Začal jsem chápat jak co funguje, došlo mi jak je naprosto nesmyslný systém značení disků ve windows. Pochopil jsem tu geniální logiku s jakou je v Linuxu uspořádáno všechno. Najednou mi došlo jak je to geniálně jednoduchý a logický systém.

Mít v té nejtěžší době po ruce knihu která se mi dostala nedávno do ruky tak jsem to nejhorší období mohl vynechat, překlenout jen tím že bych si ji přečetl.
Píši o knize Ubuntu 8.10 CZ – Praktická příručka uživatele Linuxu od Ivana Bíbra a kolektivu. Pod kolektivem si představím Jendu Vančuru, Vojtu Trefného, Jakuba Luckého, Filipa Domince, Kamila Párala a spoustu dalších prima lidí které mohu potkat třeba na http://forum.ubuntu.cz

Kniha je česká, čtivá, nabitá informacemi na dvěstě sedmdesáti stranách a obsahuje i dvě DVD. 16GB dat – instalací 32 i 64bitových operačních systémů, ovladači hardware, aplikacemi, hrami. A je opravdu praktická, tak jak zní podtitul.

Komu by se mohla hodit? Všem co z jakéhokoli důvodu chtějí bezproblémově používat anebo jen zkusit Linux. Podrobně se věnuje nejrozšířenější distribuci Linuxu – Ubuntu.

Co se v ní dozvíte?

Trošku teorie. Co je co. Co je to Linux. Co je Ubuntu, kdo za ním stojí, jaké jsou varianty Ubuntu a odvozené systémy. Hezky, rychle, pochopitelně a čtivě.

Instalace

Zjistíte jak Ubuntu nainstalovat a provozovat, ať už samostatně, společně s Windows na jednom počítači, nebo jen spustit a pracovat bez jakékoliv instalace.
A to jak pro dnešní počítače tak i pro odlehčenou variantu pro velmi starý počítač. A díky přiloženým DVD rovnou můžete začít i bez toho aby jste něco museli stahovat z internetu.
Pokud již v počítači máte jiný systém můžete si z něj přenést dokumenty a nastavení do Ubuntu

Správa systému

Uvidíte genialitu správy software, dozvíte se co je to balíček, způsoby jak vyhledávat, instalovat, aktualizovat a odinstalovávat software.

Ovládání

Naučíte se jak Ubuntu ovládat a používat, jak instalovat programy. To je jedna z věcí které jsou v Linuxu geniální – tisíce a tisíce programů, roztříděné a posané a dostupné z jednoho místa – nainstalované na dvě kliknutí myši.
Jak pracovat se soubory, s archivy

Aplikace

Mnoho aplikací je již přítomno ihned po instalaci Ubuntu, jiné se nainstalují na pár kliknutí myši.

Kancelář

Jak používat textový editor
Jak používat balík programů pro kancelář – OpenOffice
Jak indexovat a vyhledávat dokumenty a v dokumentech

Internet

Jak prohlížet Internet – Firefox, Opera
Jak pracovat s Evolution (e-maily, kalendář, kontakty, připojení třeba ke Google Calendar nebo MS Exchange)
Jak pracovat s programem na IM komunikaci Pidgin (zvládá sítě XMPP/Jabber, ICQ, AIM, MSN, Yahoo! a mnoho dalších)
Jak telefonovat přes internet se Skype

Multimédia

Jak prohlížet obrázky, vytvářet fotoalba, přehrávat filmy, poslouchat hudbu, převádět si hudbu do počítače, vypalovat disky.
Co se týká práce s fotografiemi tak je tu i návod na oblíbenou Google Picasa
K tomu bych dodal že i Fotolab má zajímavou aplikaci pro Linux

Hry

V Ubuntu je několik her již v základní instalaci, kniha se zabývá dalšími open-source hrami všech žánrů které lze nainstalovat pár kliknutími.
Věnuje se také speciálním způsobům instalace komerčních her které mívají své vlastní instalátory.
Jsou popsány nástroje, nebo chcete-li emulátory: Wine, CrossOver Games, Cedega, DOSBox , DOSEmu sloužící k instalaci mnoha her určených pro MS DOS nebo MS Windows.
Nedělejte si iluze. Mnoho her napsaných pro Windows v Linuxu nepoběží ať budete dělat cokoliv, ale mnoho ano.

Kapitola o vzhledu

nazvaná „Zkrášlujeme a zlepšujeme Ubuntu“
pojednává o změnách vzhledu pracovního prostředí, tapety, barvy, písma.
Zmiňuje i další grafická prostředí mimo typického Gnome použitého v Ubuntu zmiňuje i KDE použité jako výchozí v Kubuntu, Xfce použité v Xubuntu, nebo superrychlý fluxbox.
Popisuje i aplety a desklety – což jsou různé malé informační aplikace sídlící na panelu nebo na ploše a zobrazující informace nebo něco vykonávající/spou­štějící nějakou činnost – např. nastavení sítě nebo zobrazování času či otáček ventilátorů ap.
Kapitola přináší i základní informaci o akcelerovaném desktopu – což je soubor grafických hezkých anebo hezkých a zároveň užitečných efektů – jedno video napoví více než tisíc slov

Dále zmíním třeba ladění systému, výkonu disku, zrychlení Ubuntu, přístup k „tajným“ nastavením systému, úklidu.

V knize se probírají i témata jako Bezpečnost v Ubuntu – hesla, firewall, zálohování, programy pro textové prostředí neboli konzoli a její ovládání.

Je zmiňována i virtualizace – tedy instalace jiného operačního systému do Ubuntu, ve spojení s akcelerovaným desktopem to může vypadat třeba takto

Celkově bych knihu zhodnotil jako velmi zdařilou, s podrobným obsahem, s rejsříkem jak slov tak i obrázků, takže je snadno použitelná i jako referenční příručka.
Žádné z témat nezachází příliš do hloubky problematiky (to by kniha musela mít alespoň stonásobný rozsah), ale spíše dostatečně seznamuje s možnostmi, radí a naviguje ve velkém množství témat tak aby nastávající uživatel dokázal Ubuntu a aplikace nainstalovat, používat, upravit si vzhled prostředí.
Uživatel bude vědět co používat na všechny běžné činnosti a dokáže řešit případné problémy. Celá jedna kapitola „Časté dotazy a problémy“ zodpoví nejčastěji pokládané otázky a také obsahuje užitečné odkazy na další zdroje informací o Ubuntu.
Nedozvíte se jak spravovat server, takových knih je na trhu kupodivu dost, ale zato se dozvíte jak počítač s Ubuntu používat pro běžné každodenní činnosti. Taková kniha opravdu chyběla.

Vřele knihu doporučuji každému kdo chce s Ubuntu začít, tedy pokud není masochista a nechce mít zbytečně těžký začátek.

Koupit si ji můžete třeba u Sdružení Ubuntu nebo u Computer Press
Pod oběma odkazy naleznete i ukázky z knihy.

Martin Kiklhorn

,

---

Komentář

Komentáře jsou uzavřeny

---