Jedná se pouze o mé soukromé poznámky, použiji je jako základ budoucí prezentace kompletního postupu.

Aktuálně: Instalace Serveru pro video (DVB-T a DVB-S) streaming

Pracovní odkazy

vlan odkazy

Cílem je počítač pro řízení síťové infrastruktury postavené nad managed L3 switchemi, měla by umožňovat rozdělení fyzické sítě na různé VLANy, ověřovat klienty, přidělovat je do jednotlivých VLANů na základě více pravidel, autorizovat klienty, řídit provoz těchto sítí, odolat pokusům o zneužití infrastruktury.

Takže cílová konfigurace by měla být:

Nějaký hardware s pokud možno hodně ram, na tom nainstalovaný Ubuntu 7.10 server, tzn. bez klikacích nesmyslů, těch mám dost ve windows.
Minimálně jedna síťová karta, protože ji budu připojovat do switche který podporuje tagované VLAN tak ji zkusím rozšířit o virtuání adaptéry a tím pádem budu mít více síťových karet.
Abych měl volnost v instalacích tak na tento host systém nainstaluju VMware server, vytvořím virtuální počítače s operačními systémy, kterým přiřadím jednotlivé "LAN karty". Na tyto počítače pak budu instalovat další aplikace, spravovat je budu z nějakého jiného systému s grafickým rozhraním přes VMware konzoli.

Aplikace které hodlám nainstalovat:
DHCP server od ISC, který by měl nahradit stávající od microsoftu (ISC podporuje option 82)

Virtualizace mne zaujala hlavně proto že pokud odejde hardware tak jen překopíruju obraz disku na jiný stroj a pokračuji dál. Nehledě na to že si mohu udělat snapshot aktuálního stavu za chodu. Doufám že půjde přesouvat i ten.

A které již fungují:

VMware server na Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon server

Jak jsem instaloval FreeRadius server

Tuto stránku jsem naposledy aktualizoval 18.01.2008 23:57

Na cem to pak rozjedu naostro jeste nevim a nejake BSD urcite nevylucuju. Chci aby to bylo relativne spolehlive a zaroven na hardwaru usetrit takze pouziju asi dva klasicke pocitace, na nich virualy(dobre se zalohujou), na tom pojede 2xfreeradius proti jedne databazi (ta bude na stavajicim serverovem zeleze), 2x dhcp server od ISC (nahradim v siti ten od M$ protoze nepodporuje option 82), 2x vnejsi DNS (vnitrni necham na w2k3 serverech, preci jenom na integraci *NIX s M$ active directory si jeste netroufam - i kdyz uz schema o unix services rozsirene mam), dale pak prave nejaky ten captive portal, no a dalsi sluzby uvidim. S cenou se vejdu do 30-40kKc, budu mit slusne rizenou sit a s tim ze pokud jeden z pocitacu odejde tak se to na funkcnosti celku nepozna.